Ile mam lat doświadczenia?
2 lata mniej niż pierwsza wersja Androida.
Czy lubię programować?
Uwielbiam!
Co bym zrobił jakbym wygrał taką kwotę, że nie musiałbym pracować do końca życia?
Pracowałbym jako programista.
Czemu Android a nie iOS?
Nie miałem dostępu do Maca i iPhone i po części przypadek (przeczytaj „Jak zostałem programistą Androida?”)
Czy uważam, że testy są potrzebne?
Nie, one są konieczne!
Jakbym zdefiniował dobrze napisany kod?
Musi działać, przestrzegać zasad SOLID, mieć dobrze nazwane metody, małe klasy i automatyczne testy jednostkowe.
Jak zostałem programistą Androida?
Technologią i informatyką interesuję się od lat i juz w gimnazjum wiedziałem, że będę wiązał z tym przyszłość. Niestety nie było wtedy dostępu to tak dużej ilości darmowych materiałów jak dzisiaj. Żeby się czegoś nauczyć musiałem zdobyć książkę w języku polskim – mój poziom angielskiego nie pozwalał mi na przeczytanie książki technicznej (ani żadnej innej). Naukę programowania zacząłem w liceum od Pascala a potem nauczyłem się podstaw C++ (z dzisiejszą wiedzą wybrałbym język Python albo Java).
W roku 2009 rozpocząłem studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na wydziale Cybernetyki. Na drugim roku studiów zostałem zaproszony przez kolegę do udziału w konkursie Imagine Cup 2012. Projekt, nad którym pracowaliśmy nazywał się SENSE (Sensor Engineered Neurological Seizure Environment) i składał się z czujnika EMG oraz aplikacji, która w przypadku wykrycia ataku padaczki powiadamiała o tym rodzinę. Jest to konkurs organizowany przez Microsoft, dlatego stworzyliśmy aplikację na Windows Mobile 6.5. Równolegle pisaliśmy identyczną aplikację na Androida – była to moja pierwsza styczność z programowaniem na platformy mobilne i nie wyszedł z tego żaden „Hello World” czy kalkulator.
Opiekunem projektu był mój przyszły promotor i osoba, której bardzo dużo zawdzięczam. Dziękuje Mariusz, za wszystko!
Wiedząc, że potrafię stworzyć coś działającego na Androidzie dodało mi to pewności siebie. Na ostatnim semestrze studiów inżynierskich postanowiłem spróbować swoich sił na rynku pracy. Znalazłem kilka ofert, wysłałem CV i w ciągu kilku dni dostałem zaproszenie do N7Mobile na rozmowę kwalifikacyjną. W przeciągu 2h od rozmowy dostałem informację zwrotną, że chcieliby rozpocząć współpracę. Byłem mocno zaskoczony taką szybką reakcją. Wtedy zrozumiałem, że rynek IT nie jest nasycony programistami Androida, który pojawił się zaledwie 3 lata wcześniej. Odpowiedziałem, że się zastanowię z nadzieją, że zadzwonią z innych firm i wybiorę wtedy najlepszą ofertę. Na szczęście nikt nie zadzwonił a ja zacząłem pracę w N7Mobile.
Programowaniem na Androida zajmuję się profesjonalnie od 2012 roku a listę wszystkich miejsc w których pracowałem znajdziesz na moim profilu na LinkedIn https://www.linkedin.com/in/chrustny – możesz mnie zacząć obserwować to nie ominą Cię nowe wpisy na blogu.
Mateusz Chrustny